Kesimpulan Pantas
Tiada satu syarikat grading terbaik yang mutlak — pilihan yang tepat bergantung kepada nilai kad anda, seberapa cepat anda perlu menjualnya, dan di mana anda berada. Tetapi data daripada 57,190 kad jelas menunjukkan beberapa perkara:
PSA — Professional Sports Authenticator
PSA adalah pemimpin pasaran yang tidak dipersoalkan. PSA 10 adalah apa yang pembeli cari secara lalai di setiap platform — eBay, TCGPlayer, Carousell, dan setiap pameran tempatan. Kelebihan kecairan itu tercermin secara langsung dalam data harga.
Harga
| Peringkat | Kos | Tempoh Pusingan | Nilai Insurans Maks |
|---|---|---|---|
| Value Bulk (Ahli sahaja) | $24.99 | 140–160 hari bekerja | $500 |
| Value | $32.99 | 100–120 hari bekerja | $500 |
| Value Plus | $49.99 | 60–80 hari bekerja | $500 |
| Value Max | $64.99 | 40–50 hari bekerja | $1,000 |
| Regular | $79.99 | 30–40 hari bekerja | $1,500 |
| Express | $149 | 20–30 hari bekerja | $2,500 |
| Super Express | $349 | 7–10 hari bekerja | $5,000 |
| Walk-Through | $599 | 5–7 hari bekerja | $10,000 |
Skala grading
PSA menggunakan skala integer 1–10 yang ringkas. PSA 10 (Gem Mint) adalah gred paling cair dalam seluruh hobi ini. Kesederhanaan ini adalah kelebihannya — pembeli tahu dengan tepat apa yang mereka dapat, yang mengurangkan geseran semasa transaksi.
Apa yang membezakan PSA
- Laporan populasi (CardFacts) — data masa nyata tentang berapa banyak PSA 10 yang wujud untuk mana-mana kad, yang secara langsung mempengaruhi nilai. Kad dengan populasi PSA 10 sebanyak 3 bernilai jauh lebih tinggi daripada populasi 300.
- Set Registry — koleksi yang digemerlapkan yang mewujudkan permintaan berterusan daripada pengumpul untuk sleb PSA tertentu
- Grader Notes (Express ke atas) — penjelasan bertulis setiap kecacatan yang menyebabkan kad kehilangan gred
- Pengimejan standard pada semua peringkat — setiap sleb difotografi bahagian depan dan belakang
- Kes yang dimeterai secara sonik dan tahan gangguan dengan label PSA LightHouse™
Terbaik untuk
- Mana-mana kad di mana kelajuan jualan semula penting
- Kad vintaj melebihi $150 tanpa grade — pengesahan PSA membawa paling banyak kredibiliti
- Promo Jepun dan cetakan eksklusif (lihat bahagian pencilan)
BGS — Beckett Grading Services
BGS mencatat pengganda lebih tinggi daripada PSA dalam setiap julat harga dalam dataset kami. Median pengganda BGS 10 ialah 31.9× berbanding PSA 24.5×, dengan yuran masuk yang lebih rendah ($20 berbanding $33). Pertukaran ruginya ialah kecairan — sleb PSA bergerak lebih cepat.
Harga
| Peringkat | Kos | Tempoh Pusingan | Nilai Diisytiharkan Maks |
|---|---|---|---|
| Economy | $20 | 60–120+ hari bekerja | $499 |
| Standard | $50 | 30–60 hari bekerja | $999 |
| Express | $100 | 15–25 hari bekerja | $4,999 |
| Rush | $150 | 5–10 hari bekerja | $9,999 |
| Premium | $250+ | 1–5 hari bekerja | $24,999+ |
Skala grading
BGS menilai empat sub-kategori secara bebas — Centering, Corners, Edges, Surface — masing-masing pada skala 1–10. Gred keseluruhan diterbitkan daripada ini. BGS 10 Pristine memerlukan kesemua empat pada 10. Black Label yang didambakan diberikan apabila kesemua empat sub-gred adalah 10 yang sempurna — pengesahan tertinggi dalam hobi ini, mampu mencapai 2–3× harga PSA 10 untuk kad yang tepat.
Apa yang membezakan BGS
- Ketelusan sub-gred — anda dapat melihat dengan tepat di mana kad anda kehilangan mata, yang penting semasa membeli dan menjual
- Potensi Black Label — untuk kad yang benar-benar sempurna, had tertingginya lebih tinggi daripada mana-mana grader lain
- Kos masuk terendah antara grader AS utama pada $20 Economy
- Terbaik untuk holo moden dan full-art di mana centering dan permukaan adalah kritikal
Terbaik untuk
- Kad yang mempunyai peluang sebenar untuk Black Label — kad hampir sempurna dari set moden
- Kad kejar bernilai tinggi di mana had premium lebih penting daripada kelajuan jualan
- Pukal belanjawan pada peringkat Economy ($20)
CGC Cards
CGC berkembang daripada grading komik ke kad TCG dan membina reputasinya atas kelajuan dan harga yang kompetitif. WalkThrough 2 hari mereka adalah pusingan sah terpantas mana-mana grader utama, dan peringkat Standard pada $55 selesai dalam 10 hari bekerja.
Harga
| Peringkat | Kos | Tempoh Pusingan | Nilai Maks Per Kad |
|---|---|---|---|
| Bulk (min 25 kad) | $17 | 90 hari | $500 |
| Economy | $20 | 45 hari | $1,000 |
| Standard | $55 | 10 hari | $3,000 |
| Express | $100 | 5 hari | $10,000 |
| WalkThrough | $300 | 2 hari | $100,000 |
| Unlimited Value | $300 + 1% FMV | 2 hari | Tanpa had |
Ahli Associate/Premium mendapat diskaun 10% untuk semua peringkat. Ahli Elite mendapat diskaun 20%.
Apa yang membezakan CGC
- Pusingan terpantas dalam industri — WalkThrough 2 hari, Standard 10 hari
- Perkhidmatan crossover — sleb PSA, BGS, atau SGC dinilai; hanya dibuka jika CGC percaya kad tersebut mendapat gred yang sama atau lebih tinggi
- Diskaun keahlian — 20% diskaun pada peringkat Elite adalah bermakna untuk penyerahan dalam jumlah banyak
- Penetapan kad ralat — disertakan tanpa bayaran tambahan, berguna untuk pengumpul cetakan silap
- Penetapan pedigree — pemilikan terdahulu yang ketara dicatat pada label (+$5)
- Perkhidmatan ReHolder — gantikan pemegang CGC yang rosak tanpa grading semula ($10)
Terbaik untuk
- Penyerahan sensitif masa — kad kejohanan, kad yang sedang hangat semasa hype-window
- Calon crossover dari sleb lain
- Pilihan pukal termurah pada $17/kad (minimum 25 kad)
SGC — Sportscard Guaranty Corporation
SGC adalah salah satu syarikat grading tertua dan membina reputasi mereka atas falsafah tertentu: hapuskan gred pertengahan yang tidak jelas. Skala separuh mata mereka direka untuk memberikan setiap kad keputusan yang tegas dan tidak mendua — tiada gred sempadan yang boleh berayun ke mana-mana arah.
Harga
SGC menetapkan harga mengikut nilai kad yang diisytiharkan dan bukan kelajuan pusingan:
| Nilai Diisytiharkan | Yuran Asas |
|---|---|
| Sehingga $1,500 | $15 |
| Sehingga $3,500 | $85 |
| Sehingga $7,500 | $250 |
| Sehingga $20,000 | $500 |
| Sehingga $50,000 | $1,000 |
| Sehingga $100,000 | $2,000 |
| $100,000+ | $3,750 + $375 setiap tambahan $10k |
Skala grading
SGC menggunakan skala separuh mata dari 1 hingga 10 dengan dua gred tertinggi yang berbeza:
- 10 PRI (Pristine) — "hampir sempurna": centering 50/50, fokus tajam, empat sudut tajam, tiada kesan, tiada pecahan dalam gloss permukaan, tiada garisan cetakan, tiada kesan lusuh di bawah pembesaran
- 10 GM (Gem Mint) — hampir sempurna dengan kelonggaran kecil
Skala penuh: 10 PRI · 10 GM · 9.5 · 9 · 8.5 · 8 · 7.5 · 7 · 6.5 · 6 · 5.5 · 5 · 4.5 · 4 · 3.5 · 3 · 2.5 · 2 · 1.5 · 1
Apa yang membezakan SGC
- Harga masuk termurah antara grader AS yang mantap pada $15/kad untuk kad sehingga nilai diisytiharkan $1,500
- Tiada gred pertengahan yang mendua — keputusan yang lebih bersih dan tegas
- Perbezaan Pristine berbanding Gem Mint pada bahagian atas — penting untuk pengumpul ultra-condition
- Perkhidmatan crossover tersedia dari sleb PSA/BGS
Terbaik untuk
- Kad bernilai sangat rendah di mana $15 adalah satu-satunya yuran yang masuk akal
- Pengumpul yang mengutamakan ketepatan grading berbanding kecairan pasaran sekunder
- Kad tertentu di mana SGC menguasai premium khusus (lihat bahagian pencilan)
ACE Grading
ACE adalah grader berpangkalan di UK dengan pengikut yang semakin berkembang dalam komuniti Pokemon Eropah. Semua harga dalam GBP. Sesuai untuk pengumpul UK dan EU yang ingin mengelakkan kos, risiko kastam, dan logistik 6–12 minggu untuk menghantar kad ke grader AS.
Harga
| Peringkat | Kos | Tempoh Pusingan |
|---|---|---|
| Basic | £12 | 95 hari bekerja |
| Standard | £15 | 40 hari bekerja |
| Premier | £18 | 15 hari bekerja |
| Ultra | £25 | 7 hari bekerja |
| Luxury | £50 | 2 hari bekerja |
Tambahan label: Standard (percuma) · Colour Match (£1) · Ace Label (£3)
Apa yang membezakan ACE
- Penjejakan penyerahan masa nyata pada setiap peringkat
- Pilihan label tersuai dari hanya £1 — penyesuaian label terbaik mana-mana grader pada kos rendah
- Papan pemuka pengguna pada semua peringkat perkhidmatan
- Logistik keutamaan Eropah — tiada penghantaran merentasi Atlantik diperlukan
Terbaik untuk
- Pengumpul UK dan Eropah — penjimatan kos penghantaran sahaja sering meliputi yuran grading
- Estetika label tersuai — label colour-match ACE pada £1 adalah tawaran yang menonjol
- Grading kad moden belanjawan dalam pasaran UK/EU
TAG — Trading Attic Grading
TAG adalah grader paling canggih secara teknologi dalam senarai ini. Laporan DIG, skor ketepatan 1000 mata, dan papan pendahulu Global Card Rank mereka jauh melampaui apa yang ditawarkan oleh syarikat lain. Jika dokumentasi dan bukti kondisi penting kepada anda, tiada grader lain yang boleh menandinginya.
Setakat Mei 2026, peringkat Basic dan Standard TAG sedang penuh. Hanya Express ($59) yang menerima penyerahan baharu.
Harga
| Peringkat | Kos | Tempoh Pusingan | Liputan Maks |
|---|---|---|---|
| Basic | $22 | 45+ hari bekerja | $300/kad |
| Standard | $39 | 30 hari bekerja | $500/kad |
| Express | $59 | 15–30 hari bekerja | $1,000/kad |
Skala grading
TAG menggunakan dua sistem serentak pada setiap penyerahan:
- Gred standard 1–10 — tertera pada label, gred yang dibaca pasaran
- Skor tepat 1000 mata — skor dalaman berbutir yang menjanakan papan pendahulu Global Card Rank dan membezakan antara dua kad yang sama-sama menerima gred 10
Apa yang membezakan TAG
- Laporan DIG — pecahan kecacatan per kategori (Corners / Edges / Surface / Centering) dengan nota khusus tentang apa yang menyebabkan kehilangan mata
- Papan pendahulu Global Card Rank — kad anda disenaraikan berbanding setiap salinan kad yang sama yang telah di-grade oleh TAG
- Pengimejan stereoskopik — pengimejan kad 3D pada setiap penyerahan
- Video 360° — disertakan pada peringkat Standard dan Express
- Rawatan penyahionan — kad dibersihkan sebelum enkapsulasi
- Tiada caj nilai tambahan untuk insurans — anda tidak dikenakan penalti kerana menghantar kad bernilai tinggi pada harga Basic (dalam had liputan)
- Inscribed Label / Proof™ — teknologi label anti-gangguan
Terbaik untuk
- Pengumpul yang obsesi dengan kondisi dan mahukan penilaian paling terperinci yang mungkin
- Kad di mana membuktikan hampir-kesempurnaan penting — skor 1000 mata membezakan kad yang hampir-hampir dapat 10 daripada kad yang memaksimumkan setiap kategori
- Pengumpul yang mahukan kedudukan papan pendahulu sebagai sebahagian daripada cadangan nilai sleb
Data Pengganda Harga — 57,190 Kad Dianalisis
Kami mengambil setiap kad Pokemon di PriceCharting (16 Mei 2026) di mana kesemua lima lajur harga mempunyai data: tanpa grade, PSA 10, BGS 10, CGC 10, dan SGC 10. Ini memberikan kami 57,190 kad yang sah — dataset perbandingan awam terbesar yang tersedia.
Gunakan median, bukan purata. Purata terpesong oleh pencilan yang ekstrem — segelintir kad Japanese Magma Deck K dengan harga mentah di bawah $4 dan harga PSA 10 melebihi $15,000 menggembungkan setiap purata secara dramatik. Median menunjukkan apa yang sebenarnya dilakukan oleh kad biasa.
| Grader | Purata Pengganda | Median Pengganda | Sisihan Piawai |
|---|---|---|---|
| BGS 10 | 69.1× | 31.9× | 145.7 |
| PSA 10 | 53.1× | 24.5× | 111.9 |
| CGC 10 | 39.0× | 16.1× | 89.4 |
| SGC 10 | 31.5× | 14.5× | 66.9 |
BGS memimpin pada setiap ukuran. PSA jelas di tempat kedua. CGC dan SGC berdagang pada kira-kira separuh pengganda PSA — mencerminkan kedalaman pasaran dan keutamaan jenama pengumpul, dan bukan semestinya kualiti sleb.
Pulangan Mengikut Julat Harga
Yuran grading yang digunakan dalam pengiraan keuntungan bersih: PSA $33 · BGS $20 · CGC $17 · SGC $15 (kos peringkat masuk). Perhatikan bahawa pengumpul di Malaysia yang menggunakan orang tengah tempatan untuk penyerahan perlu mengambil kira kos tambahan — biasanya MYR 30–100+ per kad bergantung kepada perkhidmatan.
Di bawah $10 tanpa grade
n = 43,096 · purata mentah $2.49| Grader | Purata Harga Bergrade | Purata Pengganda | Keuntungan Bersih Selepas Yuran |
|---|---|---|---|
| BGS 10 | $102.67 | 83.4× | $80.18 |
| PSA 10 | $78.59 | 64.0× | $43.10 |
| CGC 10 | $53.91 | 47.8× | $34.42 |
| SGC 10 | $46.35 | 38.0× | $28.86 |
Pengganda kelihatan astronomikal di sini kerana banyak kad mentah di bawah $10 mempunyai pasaran tanpa grade yang hampir sifar. Kad $0.40 dengan satu jualan PSA 10 $2,500 didaftarkan sebagai 6,250×. Anggap ini sebagai teoritikal. Keuntungan bersih mutlak ($28–$80) adalah sederhana — yuran memakan peratusan besar daripada pulangan.
$10–$49 tanpa grade
n = 9,658 · purata mentah $22.36| Grader | Purata Harga Bergrade | Purata Pengganda | Keuntungan Bersih Selepas Yuran |
|---|---|---|---|
| BGS 10 | $604.43 | 27.7× | $562.08 |
| PSA 10 | $463.71 | 21.2× | $408.36 |
| CGC 10 | $284.68 | 13.2× | $245.32 |
| SGC 10 | $273.03 | 12.5× | $235.67 |
Di sinilah grading mula menjadi bermakna secara kewangan. Kad mentah $22 yang mendapat gred PSA 10 memulangkan ~$430 selepas yuran secara purata — tetapi anda perlu mempunyai peluang sebenar untuk mendapat gred 10 supaya pengiraan itu tepat.
$50–$99 tanpa grade
n = 2,102 · purata mentah $69.99| Grader | Purata Harga Bergrade | Purata Pengganda | Keuntungan Bersih Selepas Yuran |
|---|---|---|---|
| BGS 10 | $1,699.45 | 24.7× | $1,609.45 |
| PSA 10 | $1,294.10 | 18.8× | $1,191.11 |
| SGC 10 | $752.60 | 10.9× | $667.61 |
| CGC 10 | $748.70 | 10.9× | $661.70 |
Jurang PSA/BGS berbanding CGC/SGC menjadi sangat ketara di sini — perbezaan kira-kira 2× dalam pulangan bersih. SGC dan CGC bertukar kedudukan dalam julat ini.
$100–$249 tanpa grade
n = 1,411 · purata mentah $153.08| Grader | Purata Harga Bergrade | Purata Pengganda | Keuntungan Bersih Selepas Yuran |
|---|---|---|---|
| BGS 10 | $3,092.97 | 20.2× | $2,919.89 |
| PSA 10 | $2,353.41 | 15.4× | $2,167.33 |
| SGC 10 | $1,379.71 | 9.1× | $1,211.63 |
| CGC 10 | $1,332.70 | 8.7× | $1,162.62 |
$250–$499 tanpa grade
n = 523 · purata mentah $343.36| Grader | Purata Harga Bergrade | Purata Pengganda | Keuntungan Bersih Selepas Yuran |
|---|---|---|---|
| BGS 10 | $5,793.67 | 17.3× | $5,430.32 |
| PSA 10 | $4,253.73 | 12.8× | $3,877.37 |
| SGC 10 | $2,485.35 | 7.4× | $2,126.99 |
| CGC 10 | $2,002.51 | 6.1× | $1,642.15 |
$500–$999 tanpa grade
n = 228 · purata mentah $689.52| Grader | Purata Harga Bergrade | Purata Pengganda | Keuntungan Bersih Selepas Yuran |
|---|---|---|---|
| BGS 10 | $9,182.32 | 13.3× | $8,472.80 |
| PSA 10 | $7,075.68 | 10.2× | $6,353.15 |
| SGC 10 | $4,077.91 | 5.9× | $3,373.39 |
| CGC 10 | $3,320.00 | 4.9× | $2,613.48 |
$1,000+ tanpa grade
n = 172 · purata mentah $2,290.32| Grader | Purata Harga Bergrade | Purata Pengganda | Keuntungan Bersih Selepas Yuran |
|---|---|---|---|
| BGS 10 | $27,157.67 | 11.2× | $24,847.35 |
| PSA 10 | $21,169.46 | 8.7× | $18,846.14 |
| SGC 10 | $12,443.10 | 5.1× | $10,137.78 |
| CGC 10 | $9,390.41 | 4.3× | $7,083.09 |
Pengganda mampat apabila nilai mentah meningkat — kad mentah yang mahal sudah sebahagiannya menghargai kondisi. Pada $1,000+ mentah, BGS masih memimpin tetapi jurangnya menyempit.
Pengganda mampat apabila nilai kad meningkat
| Julat tanpa grade | Median pengganda PSA 10 | Median pengganda BGS 10 |
|---|---|---|
| Di bawah $10 | ~64× | ~83× |
| $10–$49 | ~21× | ~28× |
| $50–$99 | ~19× | ~25× |
| $100–$249 | ~15× | ~20× |
| $250–$499 | ~13× | ~17× |
| $500–$999 | ~10× | ~13× |
| $1,000+ | ~9× | ~11× |
Kad mentah $1,000 sudah diasumsikan oleh pasaran sebagai hampir-mint — kondisi sudah sebahagiannya dihargai. Lompatan dari "bagus" kepada "sempurna" lebih kecil dalam peratusan, maka pengganda yang lebih rendah. Keuntungan dolar mutlak masih besar pada $1,000+ mentah, cuma gandaannya yang lebih rendah.
Pencilan Ketara
Kad di mana PSA menguasai premium yang tidak seimbang
Promo Jepun dan cetakan eksklusif secara konsisten menguasai premium khusus PSA yang jauh melebihi apa yang dihasilkan oleh grader lain:
| Kad | Set | Pengganda PSA | Purata lain | Kelebihan PSA |
|---|---|---|---|---|
| Special Delivery Pikachu #SWSH074 | Promo | 10.83× | 4.27× | 2.53× |
| Umbreon #197 | Japanese Crossing | 27.99× | 11.80× | 2.37× |
| Gengar #27 | Japanese Jet-Black | 14.44× | 6.26× | 2.31× |
| Pikachu #1 | Promo | 38.02× | 16.78× | 2.27× |
| Rayquaza V #193 | Evolving Skies | 7.14× | 3.31× | 2.15× |
Untuk promo Jepun, eksklusif CoroCoro, dan kad loteri, PSA adalah pilihan yang jelas tanpa mengira apa yang purata julat katakan.
Kad di mana SGC mengatasi jangkaan
| Kad | Set | Pengganda SGC | Purata lain | Kelebihan SGC |
|---|---|---|---|---|
| Jolteon #23 | Hidden Fates | 101× | 28.89× | 3.50× |
| Lapras #177 | Japanese VSTAR Universe | 18.65× | 6.56× | 2.84× |
| M Venusaur EX #100 | Evolutions | 22.46× | 9.49× | 2.37× |
Subset kecil tetapi nyata kad di mana sleb SGC mengatasi jangkaan. Sentiasa patut diperiksa sebelum mengandaikan PSA adalah pilihan yang tepat.
20 kad dengan pengganda PSA 10 tertinggi
Banyak daripada ini mempunyai pasaran tanpa grade hampir sifar dengan data jualan bergrade tunggal. Ia menggambarkan potensi teoritikal, bukan hasil yang boleh dipercayai.
| # | Kad | Set | Mentah | PSA 10 | Gandaan |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Houndour #3 | Japanese Magma Deck K | $2.49 | $15,579.98 | 6,257× |
| 2 | Rhyhorn [1st Ed] #7 | Japanese Magma Deck K | $3.03 | $18,952.27 | 6,255× |
| 3 | Houndour [1st Ed] #3 | Japanese Magma Deck K | $3.49 | $21,824.96 | 6,254× |
| 4 | Numel [1st Ed] #5 | Japanese Magma Deck K | $3.99 | $24,947.44 | 6,252× |
| 5 | Poochyena [1st Ed] #20 | Japanese Magma Deck K | $3.99 | $24,947.44 | 6,252× |
| 6 | Swoobat [RH] #69 | Evolving Skies | $0.40 | $2,499.95 | 6,250× |
| 7 | Lillie #397/SM-P | Japanese Promo | $2.99 | $14,869.46 | 4,973× |
| 8 | Pineco #1 | Paldean Fates | $0.01 | $39.00 | 3,900× |
| 9 | Shiftry [RH] #97 | Evolving Skies | $0.49 | $1,750.00 | 3,571× |
| 10 | Ash Greninja EX [TV Tokyo Lottery] | Japanese Promo | $6.30 | $18,000.00 | 2,857× |
| 11 | Brock's Onix [CoroCoro] #95 | Japanese Leaders' Stadium | $3.75 | $10,000.00 | 2,667× |
| 12 | Sinistea #89 | Trick or Trade 2023 | $0.11 | $269.66 | 2,451× |
| 13 | Spicy Seasoned Curry #151 | Astral Radiance | $0.13 | $299.00 | 2,300× |
| 14 | Empoleon #4 | Diamond & Pearl | $10.47 | $23,179.98 | 2,214× |
| 15 | Machamp #31 | Diamond & Pearl | $3.00 | $6,387.15 | 2,129× |
| 16 | Misty's Staryu [CoroCoro] #120 | Japanese Promo | $4.89 | $10,000.00 | 2,045× |
| 17 | Togepi [CoroCoro Comics] | Japanese Promo | $6.81 | $13,800.00 | 2,026× |
| 18 | Tyranitar [RH] #43 | Pokemon Go | $0.99 | $1,979.00 | 1,999× |
| 19 | Aggron-Holo #18 | Japanese Magma Deck K | $6.81 | $11,379.00 | 1,671× |
| 20 | Infernape LV.X #DP10 | Promo | $25.50 | $40,504.00 | 1,588× |
Japanese Magma Deck K mendominasi — kedudukan 1–5 dan kedudukan 19 semuanya datang dari set ini. Kad bernilai $2–$7 mentah dengan harga PSA 10 $15,000–$25,000 menunjukkan populasi bergrade yang hampir sifar dan permintaan pengumpul ultra-pakar. Ini bukan sasaran pemula.
Grader Mana Yang Patut Anda Gunakan?
Sebelum menghantar apa-apa, gunakan alat perbandingan harga tcgTalk untuk menyemak premium PSA 10 semasa untuk kad anda yang khusus. Purata julat di atas berguna untuk menetapkan jangkaan — tetapi laporan populasi individu kad anda dan jualan terkini menceritakan kisah sebenar.
Soalan Lazim
Syarikat grading mana yang terbaik untuk kad TCG pada tahun 2026?
PSA untuk kecairan dan kelajuan jualan semula. BGS untuk had harga maksimum pada kad sempurna. CGC untuk penyerahan pantas atau belanjawan. SGC untuk harga masuk kad tunggal yang paling murah. ACE untuk pengumpul UK/EU. TAG untuk dokumentasi kondisi paling terperinci yang ada.
Adakah BGS benar-benar memberikan pulangan lebih tinggi daripada PSA?
Ya, berdasarkan data. Merentasi 57,190 kad Pokemon dengan data harga lengkap, sleb BGS 10 menguasai median pengganda 31.9× berbanding PSA 24.5× — dan BGS menang dalam setiap julat harga tunggal. Walau bagaimanapun, sleb PSA dijual lebih cepat dan diterima oleh lebih ramai pembeli, yang mempengaruhi pengalaman dunia sebenar anda di luar nombor-nombor ini.
Adakah CGC berbaloi berbanding PSA?
Untuk kelajuan dan belanjawan: ya. CGC Standard dikembalikan dalam 10 hari bekerja pada $55, setanding dengan PSA Value Plus yang mengambil masa 60–80 hari bekerja. Untuk premium jualan semula: tidak — sleb CGC 10 berpurata kira-kira 16× berbanding PSA 24.5×. Jawapan yang tepat bergantung kepada sama ada anda mengoptimumkan untuk tempoh pusingan atau harga jualan.
Kad-kad apa yang patut di-grade?
Data menunjuk kepada julat $10–$250 tanpa grade sebagai titik manis — cukup tinggi supaya yuran grading adalah peratusan kecil daripada jumlah pulangan, tetapi tidak terlalu mahal sehingga kad mentah sudah menghargai sebahagian besar premium kondisinya. Di bawah $5 mentah, grading hampir tidak pernah wajar secara kewangan. Di atas $250, pulangan dolar mutlak adalah kukuh tetapi pengganda mampat. Di Malaysia, ingat untuk mengambil kira kos orang tengah (biasanya MYR 30–100+ per kad) dalam pengiraan anda.
Apakah TAG Grading dan adakah ia berbaloi?
TAG adalah grader berpangkalan di AS yang menawarkan skor ketepatan 1000 mata, Laporan DIG, pengimejan stereoskopik, dan video 360° bersama gred standard 1–10. Penyerahan Express berharga $59 dengan tempoh pusingan 15–30 hari bekerja. Ia berbaloi jika dokumentasi kondisi terperinci dan kedudukan papan pendahulu penting kepada anda. Untuk nilai jualan semula semata-mata, PSA atau BGS akan lebih baik.
Apakah ACE Grading?
ACE adalah grader berpangkalan di UK yang menawarkan perkhidmatan dari £12/kad (Basic 95 hari) hingga £50/kad (Luxury 2 hari). Semua peringkat termasuk penjejakan masa nyata dan papan pemuka pengguna. Pilihan label tersuai dari £1 menjadikannya salah satu grader paling mesra peribadikan di pasaran. Disyorkan untuk pengumpul UK dan Eropah yang mengelakkan penghantaran antarabangsa.
Data pengganda bersumber dari PriceCharting (16 Mei 2026). 57,190 kad Pokemon dengan data harga lengkap merentasi kesemua lima peringkat grading. Yuran grading dari laman web rasmi syarikat setakat Mei 2026. Tempoh pusingan adalah anggaran dan tertakluk kepada perubahan — sentiasa sahkan terus dengan syarikat grading sebelum menghantar.